Tasavvuf

Kasım 9, 2020

İdrak Edemeyen Zor Durumdadır.

İsra Süresi AYET 72 : Bu dünyada kalbi kör olan, ahirette de kör ve daha şaşkındır.
Kasım 9, 2020

Sevgi Allah’ın izni ile Anlamlıdır.Sadakatsızlık Değildir.

İsra Süresi 32. Zinaya da yaklaşmayın; çünkü o pek çirkindir ve kötü bir yoldur.
Kasım 9, 2020

Kalp Evinizde Kur’an-ı kerim okuyun.

Ahzap Süresi 34. Oturun da evlerinizde okunan Allah’ın ayetlerini ve hikmeti anın. Şüphe yok ki, Allah latifdir, herşeyden haberdardır.
Kasım 8, 2020

Güzel iş yapanlara Allah(c.c) Söz verdi.

Maide Süresi 9. Allah, iman edip güzel işler yapanlara, kendilerine hem bağışlanma hem de büyük mükafat olduğuna dair söz verdi.
Kasım 8, 2020

Kur’an-ı Kerim okununca ne yapmalı.

ARAF SÜRESİ 204. Kur’an okunduğu zaman, hemen onu dinleyin ve susun! Umulur ki, rahmete erdirilirsiniz!
Kasım 8, 2020

Düşünceni İmanınla yönet.

Araf Süresi 201. Allah’tan korkanlar, kendilerine şeytandan bir vesvese geldiği zaman, durup düşünürler ve derhal gerçeği görmeye başlarlar.
Kasım 8, 2020

Sadıklarla,Doğrularla Beraber olmak bir İHTİYAÇTIR.

Tövbe Süresi 119. Ey iman edenler, Allah’tan korkun ve doğrularla beraber olun!
Ağustos 25, 2019

İylik Eden İylik Bulur.Kötülük Edende Kendine Eder.

EN’ÂM SÜRESİ 160. Kim (Allah huzuruna) iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar.
Ağustos 25, 2019

Hatalarımıza Tövbe Edip, Bir Daha Yapmamak Gerekir.

TAHRÎM SÜRESİ AYET 8: Ey iman edenler! Samimi bir tevbe ile Allah’a dönün. Umulur ki Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter. Peygamberi ve Onunla birlikte iman edenleri utandırmayacağı günde Allah sizi, içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokar. Onların önlerinden ve sağlarından (amellerinin) nûrları aydınlatıp gider de, “Ey Rabbimiz! Nûrumuzu bizim için tamamla, bizi bağışla; çünkü sen her şeye kadirsin” derler.
Ağustos 25, 2019

Aile İçindeki Sıkıntılara SABIR Etmek En GÜZEL Davranıştır.

TEĞÂBÜN 14. Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar da vardır. Onlardan sakının. Ama affeder, kusurlarını başlarına kakmaz, kusurlarını örterseniz, bilin ki, Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir.
Ağustos 25, 2019

İylikler Sadece Ve Sadece ALLAH(c.c) Rızasına Ermek için yapılır.

LEYL SÜRESİ AYET 19,20: O, hiç kimseye karşılık bekleyerek iyilik yapmaz. (Yaptığı iyiliği) ancak yüce Rabbinin rızasını istediği için (yapar).
Ağustos 24, 2019

Dürüstlük Her Yerde Çok Önemlidir.

İsrâ Suresi AYET 80: De ki: “Rabbim! (Gireceğim yere) doğruluk ve esenlik içinde girmemi sağla. (Çıkacağım yerden de) beni doğruluk ve esenlik içinde çıkar. Katından bana yardımcı bir kuvvet ver.”
Ağustos 23, 2019

Zaman kiymetlidir.Güzel Değerlendirelim.Hz Allah(c.c) zaman’a ASR’aYemin Ediyor.

ASR(vel asr) SÜRESİ AYET 1.2 3 Rahmân ve Rahîm (olan) Allah’ın adıyla. 1. Asra yemin ederim ki 2. İnsan gerçekten ziyan içindedir.3. Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır.
Ağustos 23, 2019

İyi Davranış İçinde Olanların Hak Katındaki Yeri

YÛNUS SÜRESİ AYET 26 Güzel davrananlara daha güzel karşılık, bir de fazlası vardır. Onların yüzlerine ne bir toz (kara leke) bulaşır ne de bir horluk (gelir). İşte onlar cennet ehlidirler. Ve onlar orada ebedî kalacaklardır.
Ağustos 23, 2019

Rahmetin Tecellisi Hz.Muhammed’e (s.a.v) Ümmet olmak

ENBİYÂ SÜRESİ AYET 107 : (Resûlüm!) Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik
Ağustos 23, 2019

Meclislerde insanlara yer vermek bir ibadettir.

Mücâdele Sûresi AYET 10:Ey iman edenler! Size, “Meclislerde yer açın” denildiği zaman açın ki, Allah da size genişlik versin. Size, “Kalkın”, denildiği zaman da kalkın ki, Allah içinizden inananların ve kendilerine ilim verilenlerin derecelerini yükseltsin. Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. 
Ağustos 23, 2019

Kuranı-ı-kerimin özenle yaşanılması ve edeple Hissedilmesine dair.

Haşr Sûresi Ayet 20 :Eğer biz, bu Kur’an’ı bir dağa indirseydik, elbette sen onu Allah korkusundan başını eğerek parça parça olmuş görürdün. İşte misaller! Biz onları insanlara düşünsünler diye veriyoruz.
Ağustos 23, 2019

İnsanın doğruluktan uzak olması nasihat dinlememesi

Müddessir Sûres 49 Ayette: DOĞRULUKTAN uzak olanlar için Allah(c.c.)şöyle buyuruyor. ONLAR sanki Arslandan kaçan yaban Eşekleridirler.
Ağustos 23, 2019

İnsan bilmeli ki hayatta her istediği olmaz

NECM SÜRESİ 24 Yoksa insan, arzuladığı her şeye sahip olacağını mı sanı­yor?
Ağustos 21, 2019

KUR’AN-I KERİM FERAHLIKTIR.

Tâhâ Suresi AYET 2.3(Ey Muhammed!) Biz, Kur’an’ı sana sıkıntı çekesin diye değil, ancak (Allah’ın azabından) korkacaklara bir öğüt (bir uyarı) olsun diye indirdik.
Ağustos 16, 2019

İlahi sevgiye ulaşmanın yolu

Meryem süresi 96: İman edip de iyi davranışlarda bulunanlara gelince, onlar için çok merhametli olan Allah, (gönüllerde) bir sevgi yaratacaktır.
Ağustos 16, 2019

Daima Edepli ol

İsra süresi 37:Yeryüzünde böbürlenerek dolaşma! Çünkü sen, ne yeri yarabilir ne de boyca dağlara ulaşabilirsin.
Mayıs 22, 2019

Yeterki Rabbine sığın

Zümer Suresi 53.ayet:”De ki:Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım!Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin!Çünkü Allah bütün günahları bağışlar.Şüphesiz ki o, çok bağışlayan,çok esirgeyendir.”
Mayıs 21, 2019

Güzel söz söylemenin önemi

İbrahim Suresi 24. Ayet Görmedin mi Allah nasıl örnek getirmede, temiz söz, tertemiz bir ağaca benzer; kökü sabittir, dalları, budakları gökte.*
Mayıs 21, 2019

EY İNSAN KUSUR ÖRT

“Hucurat Suresi 12.Ayet.Ey iman edenler ! Zannın çoğundan kaçının . Çünkü zannın çoğu günahtır . Birbirinizin kusurunu araştırmayın . Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin . Biriniz , ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı ? İşte bundan tiksindiniz . O halde Allah’tan korkun . Şüphesiz Allah tevbeyi çok kabul edendir , çok esirgeyicidir.” Hz. Mevlana’nın da dediği gibi : Kusur bulmak için bakma birine,bulmak için bakarsan bulursun.Kusuru örtmeyi marifet edin!işte o zaman kusursuz olursun.
Mayıs 20, 2019

Yüce ALLAH Maide Suresi 105.ayette buyuruyor ki:

Ey iman edenler Siz kendinizi düzeltin . Siz doğru yolda olursanız,yoldan sapan kimse size zarar veremez . Hepinizin dönüşü Allahadır . O zaman Allah size yaptıklarınızı haber verecektir.
Mayıs 20, 2019

Mülk süresi 2.Ayet

O ki , hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır . O , mutlak galiptir , çok bağışlayıcıdır.
1
×
Merhaba